Pomysły na udoskonalenie forum The Sims

124

Komentarz

  • Opcje
    kreatorakreatora Posty: 7,255 Member
    edytowano listopada 2017
    Na amerykanskim forum mają tylko 1 specjalny dzial bledach tak jak u nas Technikalia. Ja mysle ze zly jest u nas tylko ten tytul dzialu "Technikalia" i dlatego ludzie pakuja sie z pytaniami do Poradnikow i gdzie tylko moga
    Gdyby byl tytul podobny do tego w USA "Bugi. Bledy gry. Origin. Problemy technczne" - to wszystko by sie zalazlo w jednym miejscu
    I tam w tym dziale trzeba zalozyc dyskusje podpiete -
    Bledy i bugi w tym bugi po aktualizacjach.
    Problemy z Origin, kontem, logowaniem sie
    Problemy techniczne zwiazane z komputerem
    Problemy z CC i modami
    Inne problemy , -
    Nie mam pojecia jakie moglyby byc te inne , ale przezorny ubezpieczony :)
    I koniec - wszystko jest na swoim miejscu
    Oprocz tego na kazde pytanie zadane nie tam gdzie trzeba odpowiadac krotko tak jak to robia na amerykanskim forum. "Pytaj tutaj. Ten temat zostanie skasowany za 24 godziny." i tu link do tego technicznego dzialu.
    Nie wazne, ze sie skasuje po dniach 5 :D Ostrzezenie jest wazne.
    Jednak nie dawalabym takiego rozgraniczenia na New member. Nasze forum jest malutkie i polowa tych co przychodza ze zdjeciami, czy komiksem,. opowiadaniem, czy jakas forma wlasnej tworczosci natychmiast sie zniecheci.
    Wedlug mnie nalezy tylko zmienic tytul i uporzadkowac dzial Technikalia i tyle.
    No i moze zmienic tytul dzialu Poradniki na " Jak to działa? " lub tym podobny - moze wymyslicie lepszy? Ale zeby nie kojarzyl sie z radami.
    Z tytulu zas dzialu "Pytania i ciekawostki z gry wywalic slowo "Pytania" - Mea culpa bo sama wymyslilam ten glupi tytul. Niech zostana tylko "Ciekawostki z gry" .
    Czyli niewiele roboty dla Administracji - zmiana tytulow, to chyba nie jest wielki problem . a mysle ze to by zmienilo wiele w temacie osob latajacych z pytaniami gdzie popadnie .

    Post edited by kreatora on
    Moj EA id w Galerii kreatora
    Champion on EA AHQ
  • Opcje
    AericiaAericia Posty: 574 Member
    Ja bym nawet nie wprowadzała podziału na rodzaj błędu, czyli tu piszemy o modach, tu o kompie, tu o origin. Pytający zwykle nie maja pojęcia co sie u nich dzieje i z czego to wynika - po prostu nie działa i juz. Moim zdaniem powinni moc założyć temat ze swoim problemem w jednym dziale, który będzie systematycznie czyszczony. To byłoby wygodniejsze dla pytającego a także dla tych, którzy mu odpowiedzą - bo odpisywaliby w konkretnym temacie. Obsłudze także łatwiej sprzątać takie tematy.
    Natomiast jestem przeciwna tematom zbiorczym, które zwykle ciągną sie przez 20 stron. To dopiero odstrasza nowych graczy! :(
    Za to kilka zamkniętych, przyklejonych poradników z jasno sformułowanymi tematami byłoby ok - pewnie o tak większość je oleje, ale zawsze będzie można po prostu podać link do nich i juz.
    ID Origin: ukyojin (można sobie posłuchać wycia wiatru bo prawie nic tam nie ma)
    Historyjka: Pamiętnik Psotnika (w pozostałych rolach: Diabeł, szczury, karaluchy, Simbugi i simowa logika)
  • Opcje
    AlicjaAlicja Posty: 7,018 Member
    Po pierwsze @Aericia - dział gdzie znajdę to nie jest dział poszukiwań odpowiedzi - wyraźnie napisałam w pierwszym poście tamtego działu, czego należy się po nim spodziewać. Jestem miłośniczką cc i sama szukając bezpiecznych i dobrych dodatków postanowiłam taki dział założyć na forum w czasie gdy kształtowałyśmy z Anilewe i Kamelią jego zręby. Zdarzają się tam pytania typu - gdzie znajdę tę fryzurę ze zdjęcia, ubranko czy mebelek, etc. Ale to się mieści w założeniach tego działu.

    Po drugie - Mc Commander jest modem, do którego trzeba osobnego poradnictwa - i słusznie znajduje się w dziale poradników, tak jak kody - razem wzięte - służy to wszystko ułatwieniom gry a nie ozdobom, jak w dziale gdzie znajdę. Może jedynie niefortunne jest nazwanie tak tego działu, ale to można zmienić - na np - Skarbnica linków do cc.
    W pierwszych postach działu gdzie znajdę umieszczaliśmy mody, kody i cc razem, i to się okazało błędem. Dlatego został wyodrębniony dział poradników.

    Po trzecie - na początku istnienia forum czwórkowego BYŁO takie ograniczenie - że nowy na forum nie mógł założyć nowego tematu, jeśli sam nie napisał kilku postów w cudzych tematach. Tym samym był zmuszony zadać sobie odrobinę trudu i musiał się - samo przez się - przyjrzeć działom. I myślę, że to nam by dobrze zrobiło na forum. Poczytajcie sobie posty z początków istnienia forum, to zauważycie pytania w rodzaju - hej, czemu nie mogę założyć tematu?

    Po czwarte - uważam, że propozycja @chojrak a jest dobra, a nawet bardzo dobra. @Aericia to nie jest przeciw tobie, a przeciw tym, co walą prosto na oślep do byle jakiego działu, tworząc śmietnik, którego w tej chwili - widzę - obecni moderatorzy nie są już w stanie ogarnąć. Ja sama - na priv otrzymywałam - i nadal otrzymuję - pytania w ilościach męczących i to na tematy wielokrotnie tłuczone na forum. Taki "delikwent" zostałby zmuszony do zadania sobie chociaż odrobiny trudu i poczytania, o czym tu w pocie czoła piszą ci, którzy przecież wcale nie zostali powołani do pomocy technicznej czy merytorycznej.

    Po piąte - Działu pomocy technicznej nigdy tu na forum nie było, a moderatorzy NIGDY nie mieli w swoich obowiązkach odpowiadać na problemy z grą. Taki ktoś wpada tutaj tylko w jednym celu, i wcale nie po to, by pokazać fotkę czy umieścić inną formę swojej fascynacji TS4 -
    nie jest członkiem forum w takim sensie jak ci, co tu cokolwiek tworzą, pokazują czy w inny sposób się udzielają. Jeden lub dwa posty - i już go nie ma. Więc nie ma co użalać się, że jeden czy drugi nie zagrzeje tu miejsca. Odpowiedziami na najgłupsze pytania zadawane gdzie popadnie nie poprawimy stanu liczebnego forum.
    To miejsce obumiera z zupełnie innego powodu.
  • Opcje
    chojrakchojrak Posty: 4,701 Moderator

    Ja bym jednak wolał żeby zablokowali możliwość zakładania nowych tematów dla nowych użytkowników. Wprowadzając status "nowego członka" który znikałby po przekroczeniu progu 10 postów i 10 punktów. Zakładanie tematów we wszystkich działach jako jedyne ograniczenie. Na amerykańskim forum mają próg aż 30 postów i 50 punktów, więc u nas takie marne 10 postów i 10 punktów nie byłoby problemem. Zawsze można to nabić w cudzych kącikach albo w dziale "rozmowy niekontrolowane", w tematach takich jak "Skojarzenia", "Imiona na ostatnią literę", "Wszystkie liczby świata", itd. Możliwości żeby uzyskać status "pełnoprawnego członka" jest mnóstwo!

    @Aericia W temacie Najczęściej występujące problemy techniczne gry i ich rozwiązania. wszystkie rozwiązania są na początku.

    W temacie Problemy z aktualizacjami - wątek zbiorczy. też nie ma jakoś dużo stron. Nie bądź pobłażliwa dla ludzi którym nie chce się poszukać rozwiązania. Wszyscy "przelotni" użytkownicy wpadają tutaj tylko po to żeby ktoś im podał rozwiązanie problemu na srebrnej tacy, a potem znikają i nie obchodzi ich syf który zostawili.

    Nie wiem czy zmiana nazwy działu "Technikalia" którą zaproproponowała @kreatora ma sens. Zauważcie że już teraz pod tym działem jest opis czego on dotyczy.

    nawoug373pwl.jpg
  • Opcje
    AericiaAericia Posty: 574 Member
    Tak sobie patrzę i widzę, że jest poważne zmartwienie... Teraz, po wyjściu dodatku, mnóstwo tematów dotyczy instalacji albo CC - zwłaszcza to ostatnie to praktycznie wiecznie powtarzający się problem... A odpowiedź będzie zawsze identyczna.

    Obawiam się, że zablokowanie możliwości zakładania tematów może sprawić, że pytający będą zaspamowywać pytaniami cudze wątki i zrobi się jeszcze większy bałagan, bo poukrywany. Bo że będą to jest prawie pewne. Może więc lepiej, jak już założą własny - lepsza plama na środku, którą łatwo moźna zetrzeć, niż ta w kącie, pod dywanem...

    Osobiście jestem zdania, że jeśli nie można wygrać z jakimś zjawiskiem trzeba je oswoić i częściowo ucywilizować.
    (Upchnięcie wszystkiego do jednego działu, dobrze widocznego i systematycznie sprzątanego może nie sprawi, że milion tematów przestanie się pojawiać, ale przynajmńiej reszta działów odetchnie z ulgą. I mam tu na myśli wszystko, czyli podstawa, dodatki, CC, mody itd... bo prawda jest taka, że często są to zjawiska połączone. Nie działają CC bo dodatek wyszedł? I teraz gdzie to przypasować?).

    I to nie tak, że jestem nadzwyczajnie życzliwa (no dobra, trochę mi szkoda tych ludzi czasem...), ale po prostu boję się, że to walka z wiatrakami, więc moźe nie zakazy a częściowa (kontrolowana) akceptacja zjawiska. Tutaj musiałaby wypowiedzieć się moderacja i władza forum...
    ID Origin: ukyojin (można sobie posłuchać wycia wiatru bo prawie nic tam nie ma)
    Historyjka: Pamiętnik Psotnika (w pozostałych rolach: Diabeł, szczury, karaluchy, Simbugi i simowa logika)
  • Opcje
    Danuta720Danuta720 Posty: 3,547 Member
    Na amerykańskim forum znajduje się odrębny dział, który nazywa się Centrum Pomocy. Znajdują się w nim poddziały: Samouczki do gry i pomocne wskazówki, Dyskusje techniczne, Problemy z błędami i grą. Można by i u nas zrobić taki dział, oraz dołączyć do niego Problemy z modyfikacjami.

    Generalnie jednak, jakkolwiek by administracja nie przebudowała forum to i tak znajdą się następni gracze, którzy będą pisali, gdzie popadnie.
    Pytania zadają przede wszystkim dzieci, a wiadomo, dzieci są roztargnione, szybko się niecierpliwią i chcą, by ktoś zaraz udzielił im odpowiedzi, więc zadają pytania, gdzie popadnie i często w wielu miejscach naraz.
    Chyba na to nie ma recepty, my starsi gracze, wiekiem i doświadczeniem musimy uzbroić się w cierpliwość.
  • Opcje
    chojrakchojrak Posty: 4,701 Moderator

    Nie widzę powodu aby tematy typu "Pomocy!!!!!!" lub "mam problem!!!" zalegały w działach innych niż technikalia. Jeśli w wątku nie rozwinęła się jakaś dyskusja między forumowymi mędrcami, z której wynikałoby coś odkrywczego, to temat można spokojnie skasować. Sam autor przy takim samym błędzie za kilka tygodni założy drugi taki sam temat. Nikt nie cofa się z powrotem do tych tematów. Zostawianie tego na forum jest jak chomikowanie paragonów za mleko sprzed dwóch lat bo "mogą się jeszcze przydać".

    Należałoby na bieżąco przenosić tematy do działu technikalia, a te stare w niewłaściwych miejscach usunąć - o ile nie ma w nich nic odkrywczego. Bądź przenieść, jeśli jest w nich coś nowego.

    Pomysł z zablokowaniem zakładania tematów faktycznie ma swoje wady. :confused:
    Jak napisała @Aericia, nowi użytkownicy będą pisać posty w losowych, już założonych tematach.

    Dużo lepiej by było gdyby było więcej moderatorów. Żaden mechanizm nie zrobi lepiej porządku niż człowiek. Kamelia już sama nie ogarnia tego sprzątania. I do tego robi to z własnej woli, za darmo. Fajnie by było gdyby było co najmniej trzech moderatorów, choć przy dzisiejszym bałaganie potrzeba byłoby nawet i pięciu. Jest tutaj sporo osób z głową na karku, które z własnej woli i za darmo zrobiliby porządek na forum.

    Zdaje sobie sprawę że EA nie sypnie groszem na nową moderację, ale może warto by było rozdać uprawnienia moderatorskie kilku chętnym i zaufanym użytkownikom? Jest przecież Sławek, Wani, Alicja, Kreatora oraz Monika. :smile: Ja też prawie codziennie jestem na forum i też z chęcią bym pomógł robić porządek. :wink:

    Nie chcę żeby moja propozycja została odebrana jako zarozumiała lub żądająca. Mam spory sentyment do tego miejsca i przykro jest patrzeć jak zamienia się w dżunglę obrośniętą przez "Pomocy!!! mam problem!!!"

    Weźmy jako przykład Monikę @dzidziak86. Prowadzi ona zdjęcia tygodnia i pojawia się regularnie w temacie "Do Moderatorów" z prośbą o zamknięcie tematów. Nie lepiej by było gdyby sama miała możliwość zamykania tych tematów i ogarniała działu "Zdjęcia i filmy z gry" na własną rękę? Oczywiście nie narzucam tego Monice, ale myślę że przykład trafny. :smile:

    Zdaje sobie sprawę, że moderator to odpowiedzialna funkcja i osoba, która ma takie uprawnienia powinna budzić zaufanie u innych. Administatorzy zawsze mogą jednak zabrać przywileje jak ktoś się nie sprawdzi.

    Najlepszym systemem byłoby gdyby moderatorzy przenosili niewłaściwe tematy na bieżąco do prawidłowych działów, po czym wklejali linka do tego tematu na privie do osoby która go założyła. Nie raz już się zdarzało że osoba która założyła temat zapominała o nim lub go zgubiła. :lol: Dobrze by też było gdyby kasowali wielokrotne tematy od tej samej osoby.
  • Opcje
    dzidziak86dzidziak86 Posty: 4,262 Moderator
    Wywołana zostałam widzę ;) Przyznam, że sama o tym myślałam,czasem to takie bez sensu, bo czas poświęcany na wypisywanie tych linków, mogłabym poświęcić na zamykanie tych tematów, więc rozumiem z doświadczenia to o czym @chojrak pisze, ale rozumiem rowniez , że to wszystko inaczej działa ;) b
    Po prostu jedna tak naprawdę osoba tu nie jest w stanie tego na bieżąco ogarniać. Ja jestem na forum kilka razy dziennie, a i tak nie wiem polowy co tu się dzieje. Brakuje tu wsparcia, o czym juz kiedyś pisałam. Jeden, nawet tak fantastyczny jaki nam się trafił, moderator nie jest w stanie zrobić porządku. Powiem tak, wszystkie osoby i tu powtorzę wszystkie nie tylko jedna (Kami), które maja uprawnienia do robienia porządku na tym forum zwyczajnie powinny wziąć się do roboty, a nie odkładać to na kiedyś. Jeżeli się czegoś podejmuje to biorę za to odpowiedzialność.
  • Opcje
    Anilewe89Anilewe89 Posty: 3,050 Member
    Tylko ciekawe co na to przedstawiciele EA, którzy swego czasu uznali, że grono moderatorskie należy ograniczyć do jednej osoby :P Trzymam kciuki, żeby przejrzeli na oczy, że dla jednej to za dużo pracy.
  • Opcje
    VenoVeno Posty: 289 Member
    edytowano grudnia 2017
    Ewelinko, EA coś musi zadziałać. My nie jesteśmy w stanie pomóc każdemu, jeśli pytanie czy problem z grą jest napisany chaotycznie albo nie wiadomo, o co w ogóle chodzi, tak jak Marcin @chojrak pisze - tematy typu help, pomocy, gra nie działa i tym podobne bzdety. A tym samym takie wątki walają się tam gdzie nie trzeba i znikają w tym bałaganie, i mamy na forum syf - nawet wyszukiwarka forum głupieje od tego - nie wie co ma wyszukać. Powinny być od razu opieczętowane ostrzeżeniem na czerwono i na drugi dzień usuwane bez dyskusji, jeśli nie będzie poprawy przez autora pytania ew. problemu. Potrzebne jest wsparcie w postaci większej liczby moderatorów. :)
    Post edited by Veno on
  • Opcje
    EA_AtaashiEA_Ataashi Posty: 84 SimGuru (retired)
    No i wymyśliliśmy :p

    Właśnie ogłosiłam nabór na dwójkę nowych moderatorów. Po więcej informacji odsyłam TUTAJ ;)

    Wszelkie dodatkowe pytania odnośnie samej rekrutacji lub obowiązków moderatora możecie również wysyłam w PM do mnie.
  • Opcje
    Danuta720Danuta720 Posty: 3,547 Member

    Popieram rekomendację @kreatory - @Gemini i @waniSims na pewno będą dobrymi moderatorami.

    @Gemini, czyli Sławek posiada wieloletnie doświadczenie jako moderator. Poznał doskonale specyfikę wielu forów od strony technicznej, więc i tutaj na pewno doskonale sobie poradzi. Ponadto posiada rozległą wiedze techniczną z zakresu komputerów oraz programów z nimi współpracujących, a do tego jest bezstronnym uczestnikiem forum co jest dodatkową zaletą.

    @wanisims natomiast zna gry The Sims od podszewki, od paru lat pomaga graczom na forum rozwiązywać problemy związane z grą The Sims 4.

    Przypuszczam, że sami się nie zgłoszą, więc może nasza rekomendacja sprawi, że administracja forum rozważny ich kandydatury. :)
  • Opcje
    AlicjaAlicja Posty: 7,018 Member
    Ja również rekomenduję Sławka @Gemini_ oraz @WaniSims dysponujących ogromną wiedzą komputerową a Wani - dodatkowo wiedzą o grze. Gdyby Wani nie miała czasu - to Monika @dzidziak86 - która i tak już wykonuje mrówczą pracę na rzecz społeczności praktycznie od początku czwórkowego forum.
  • Opcje
    EA_AtaashiEA_Ataashi Posty: 84 SimGuru (retired)
    Dzięki za wszelkie kandydatury, ale aby nikogo nie wskazywać palcem lub na siłę wywoływać do tablicy, zdecydowaliśmy się na zorganizowanie naboru w takiej formie ;) Pełnienie funkcji moderatora wiąże się z pewnymi korzyściami, jak i obowiązkami, więc jeśli ktoś będzie zainteresowany, to ma jeszcze spoooooro czasu na zgłoszenie (do 31. grudnia).
  • Opcje
    AlicjaAlicja Posty: 7,018 Member
    Zastanowiłam się jeszcze nad innym aspektem pracy na rzecz forum. To miejsce przyciągało nie tylko fachowym poradnictwem, ale także było nieocenionym źródłem wiadomości o grze i galerią prac . Nie tylko "naszych" forumowych twórców - ale z całego świata! Temu służyła tzw linkownia (dział gdzie znajdę), który założyłam w odpowiedzi na liczne zapytania - gdzie znajdę taki czy inny obiekt? Z czasem zyskałam pomocników, a wprost nieocenionym "trójkowym" szperaczem okazał się @chojrak - Marcin, który do dziś z wielkim zaangażowaniem prowadzi kącik darmowych światów do pobrania. Wkłada w to - jak nikt dotąd - wiele trudu i czasu, gdyż sam testuje przedstawiane prace. Mimo tego, że jestem już moderatorem "na emeryturze" - mam jednak duży sentyment do tych działów, które uzupełniam do dziś - wraz z Marcinem i kilkoma forumowiczkami.
    Myślę, że w sytuacji, w której miałoby się pojawić dwóch moderatorów - warto zastanowić się, by wśród ekipy nowych moderatorów znaleźli się i tacy jak Marcin, którzy nadal grają trzecią odsłoną Simów, i są bardzo zaangażowani w działania, by o tej części nie zapomniano zbyt szybko.
    Na forum znajdują się gracze, którzy grają nawet pierwszą częścią! A także sporo jest tych, którzy kochają dwójkę.
  • Opcje
    SeriousimsSeriousims Posty: 57 Member
    edytowano grudnia 2017
    Cześć. Zostałem przekierowany do tego wątku razem z moją inicjatywą.

    Czy dobrym pomysłem byłoby rozłożyć dział "Zdjęcia i filmy z gry" na "Zdjęcia z gry" i "filmy z gry", ewentualnie zrobić inny , przeznaczony specjalnie do wyników i konkursów? Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

    PS. Z tego, co zrozumiałem, ten drugi pomysł z oddzielnym działem dla konkursów odpada.
  • Opcje
    JaktojestJaktojest Posty: 941 Member
    A czemu Madame Alicja nie może powrócić z "moderatorskiej emerytury"? Zrobiła tak wiele dla simowych forów od chwili ich powstania, wykształciła cały sztab późniejszych moderatorów i aktywistów... Głosuję za @Alicja oraz osobami, przez nią wskazanymi.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Return to top