SDW: Coś specjalisz na początek roku :)

196979899100102»

Komentarz

  • Opcje
    SimDelsSimDels Posty: 3,201 Member
    @kreatora ogromne dzięki Elu! Także za spojrzenie na temat definicji miasta. Wspaniały obrazowy tekst, który daje wyobrażenie minionego świata, dzięki za to <3 Może faktycznie do powstania warownej osady (może ta warowność może być przyjmowana za definicję miasta) musiał być impuls ,pewnie coś więcej niż tylko obecność kowala i tym samym ewentualna wymiana handlowa lub targ. Tez fascynowała mnie ta wymiana handlowa oraz to, że kontakty były tak odległe, świat arabski spotykał się z krańcem świata (wg swoich wyobrażeń) i vice versa.
    Wikingowie nie byli gorsi, dotarli do Ameryki Północnej (pod wodzą niejakiego Leifa Erikssona) i tak jak sie to poznaje to można odnieśc wrażenie, że nie wiele wiemy o tym świecie i być może trochę mało doceniamy tą trochę wymazaną karte dziejów nawet jeśli cywilizacja architektioniczna nie była tu tak zaawansowana jak na południu.
    Podoba mi się jednak określenie tych grodów jako zalążków miast bo faktycznie były takimi zalążkami tego co dziś rozumiemy jako miasto lub choćby "starówkę" choć sporadycznie ich rozmiary mocno zaskakują.

    Co do osady simowej to wzorem dla tych największych budowli (oczywiście z przymrużeniem oka) były kościoły słupowe czyli jeśli dobrze rozumiem budynki takie jak w czasach "pogańskich" zaadaptowane na kościoły ,dzięki tym kościołom zachowanym głównie w Norwegii prawdopodobnie możemy mieć wyobrażenie tego jak mogły wyglądac najbardziej imponujące budowle w grodach północy ,obwarowania to taki Biskupin z przuymrużeniem oka a reszta w sumie bardziej fantasy , zresztą to trochę niesamowite, że ten świat "pogańskiej Europy" przetrwał tak trochę nie tylko w sagach czy opisach podróżników o cztym wspominasz ale i trochę oczywiście zmieniony i wyidealizowany) w popkulturze fantasy np w nawiązaniach w grach komputerowych. Generalnie to czysta improwizacja, tez myślę, że architektura mogła być skromniejsza tzn wyobrażam sobie jedną taką wyniosłą budowlę otoczoną rzędami jednakowych domów lub brak tak wyniosłej budowli poza obwarowaniami w zależności od tego gdzie ten gród powstał (te wikingowe prawdopodobnie należały do największych w naszej części Europy sądząc po Wolinie czy Truso).
    Ciekawe co myśleli sobie np arabscy podróżnicy kiedy tam gdzie teoretycznie powinno być odludzie natrafiali na spore "miasta" i zawiązywali handel, pewnie była to dla nich niemal bajkowa egzotyka cztyli trochę tak jak my postrzegamy bajkową wersję świata arabskiego przez pryzmat baśni itd.

    Poniżej wkleję budowlę, która najbardziej mnie zainspirowała, praktycznie jedyną na której trochę dosłownie starałem się wzorować ,najstarszy kościół w Norwegii prawdopodobnie zbudowany w formie podobnej do starych świątyń Wikingów (możliwe, że wraz z nastaniem ery Chrześcijaństwa te kościoły budowano jako nieco bardziej imponujące niż wcześniejsze budowle choć kto wie...).

    wcwofsg4qhgd.png

    (Foto ze strony z ciekawym opisem tego kościoła i historii ,która się z nim wiąże)


  • Opcje
    chojrakchojrak Posty: 4,701 Moderator

    Przydałoby się trochę niskich i cienkich brzózek wewnątrz osady. Jest tam trochę łyso. Może z jakimś ciemniejszym i bardziej brązowym brukiem byłoby lepiej. Choć w czwórce trudno szukać ciemnego bruku, przez co bardzo cierpię. Podobnie z kolorami dachów, wszystkie jaskrawe. Trójka ma bardziej brudne i ciemne tekstury, które nie wypalają mi oczu swoją jaskrawością.

    Wracając do osady. Uśmiałem się z bożka niedźwiedzia, którego czczą mieszkańcy. :lol: Ea nie ma talentu i chęci na jakieś ambitniejsze rzeźby więc ten niedźwiadek taki trochę kubistyczny i niepasujący do starożytnej osady.

    Z azteckim pakietem sobie poszalejesz. :smile: Ciekaw jestem czy przebudujesz starsze prace, czy zbudujesz nowe.

    Co do drewnianych norweskich kościołów, to mi zawsze imponowały te które zbudowano wyłącznie z drewna, bez elementów metalowych łączących konstrukcję.
  • Opcje
    KtosikKtosik Posty: 3,546 Member
    Śliczna osada Wikingów, a właściwie gród, ponieważ osady zazwyczaj były otoczone wałem usypanym z ziemi, a tu mamy piękną głęboką fosę (super pomysł! ) i okazałe mury obronne. Kanin zachwyca również swoimi zabudowaniami, szczególnie spodobał mi się ten kryty basen, który pewnie służy za miejską łaźnię, oraz wspaniała świątynia wzorowana na tzw kościołach słupowych. Miałam okazję zwiedzić podobną będąc w Karpaczu. Z tym, że świątynia Wang jest budowana metodą klepkową, jak beczki XD , bez użycia gwoździ, co lubi @chojrak ;)
    Pozwolę sobie wkleić fotkę dla porównania.
    i0yr0wambitv.jpg

    Wnętrza budynków, oczywiście w miarę możliwości tej gry, urządzone są bardzo klimatycznie. Widać, że to nie jakieś bida-chaty rolników, lecz bogatych wojowników, którzy pewnie przywieźli ze swoich wypraw sporo łupów. ;)
    Czekam też na nowe stroje, bo simowo-delsowe pokolenie Wikingów wygląda w nich świetnie. :)
    Fantastyczna praca i piękna prezentacja na zdjęciach <3
  • Opcje
    dzidziak86dzidziak86 Posty: 4,262 Moderator
    Gród Kanin wyglada fantastycznie! <3 Rzeczywiście to coś specjalnego na Nowy Rok :) Nie wiem jak Ty to robisz, taki realizm wprowadzasz, w ogóle nie ma się wrażenia, że to fotka z takiej gry, ewentualnie z jakiejś gry o średniowieczu. Ta swiatynia jest cudna <3 Liczę, że już niedługo będziemy mogli dzięki Tobie cofnąć się w jakimś świecie do przeszłości ;) Stroje wojownika swietne! <3
  • Opcje
    KtosikKtosik Posty: 3,546 Member
    Ubranka świetnie się prezentują, bardzo mi się podoba ta wstawka imitująca pas. Tworzyłeś własną nową siatkę, czy to rekolor ? Podziwiam ogrom pracy, bo są superowe!!! <3
  • Opcje
    wiki2004rwiki2004r Posty: 145 Member
    Gród Kanin - pracę można określić jednym słowem - niesamowita ! I jeszcze jednym fantastyczna! I jeszcze innym - rewelacyjna. Trzeba nie lada umiejętności, ale też i cierpliwości, by odtworzyć tak realistycznie, z dbałością o detale osadę Wikingów. Najbardziej okazały budynek w grodzie kojarzy mi się oczywiście ze świątynią Wang. Naprawdę wygląda dokładnie tak jak ten ze zdjęcia, zamieszczonego przez @Ktosik.
    Jestem pod dużym wrażeniem i pomysłu, i wykonania, tym bardziej, ze zaprojektowałeś również stroje dla ludzików, które w tymże grodzie mieszkają. Szaty (ale także i fizjonomia bohaterów) są tak dokładnie zrobione, że patrząc na rozgrywające się sceny, odnosi się wrażenie oglądania filmu.
    Wielkie , ale to ogrmoniaste brawa!
  • Opcje
    AlicjaAlicja Posty: 7,018 Member
    Chciałam zostawić koment u ciebie, u Ktosika i wkiki'ego, a tymczasem... zdjęcia mi się nie wyświetlają. Nie mogę dać sobie rady z moim kompem. Chyba mi siada ostatecznie :(
  • Opcje
    SimDelsSimDels Posty: 3,201 Member
    @Alicja @wiki2004r @Ktosik @dzidziak86 i wszystkim ,których nie wymieniłem;

    Dziękuję za wspaniałe komentarze i tak fajny odbiór tego pomysłu. Teraz prawdopodobnie pojawi się więcej prac niż w ostatnim czasie ,jednak bardzo prawdopodobne, że już nieco rzadziej (jeśli wogóle) w tym wątku i na tym forum o czym za chwilę.

    Z przyczyn niecałkiem ode mnie zależnych kolejne prace mogą pojawiać się głównie na innych stronach, które współtworzę oraz na forum USA lub FB ,gdzie łatwo mnie znajdziecie. Tam odpowiem na wszelkie ewentualne pytania związane z moimi pracami.
    Ogromnie dziękuję Wam za wspólną zabawę bo to naprawdę kawał czasu!
    Oczywiście nie znikam tak całkiem na dobre ale przynajmniej na pewien czas łatwiej będzie mnie znaleźć w innych miejscach
    Dzięki wielgaśne <3
    ...I do zobaczyska :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Return to top