PORADNIK - Poprawiamy Wydajność Gry

Poprawiamy Wydajność Gry


Ostatnio coraz więcej osób skarży się na problemy z wydajnością gry, czyli gra pracuje powoli, ma częste przycinki, nieraz trwające nawet parę minut. Osobiście przetestowałam chyba wszystkie możliwości poprawy tej sytuacji (tak, moja gra też ma te przycinki). Każda z tych metod nieco poprawia sytuację, ale jakiegoś jednego, "złotego środka" niestety nie ma, można jedynie trochę poprawić wydajność Simsów. Niniejszy poradnik zawiera kilka ogólnych porad oraz linków do innych poradników, niektórych moich, a niektórych autorstwa innych osób.



1. Aktualizacja sterowników oraz DirectX

System Windows 7/8 64 bitowy instaluje się z DirectX 11. Vista instaluje się z DirectX 10.

Instalkę dla systemów 32 bitowych znajdziesz tutaj, choć nie jestem w temacie innych systemów niż moje własne (XP i 7 64 bit), więc nie wiem czy ta instalka pasuje do wszystkich 32 bitowych, czy tylko do niektórych, na pewno pasuje do Windowsa XP.

http://www.sciagnij.pl/programy/p/Windows-Narzedzia-Patche-DirectX_90c/630

W każdej chwili możesz sprawdzić jaki masz zainstalowany DirectX:

Wciśnij na klawiaturze klawisz z logiem Windowsa + R, w okienku wpisz dxdiag:

uruchom.jpg


Pojawi się okienko, na dole którego będzie podana wersja DirectX.


Jeśli chodzi o instalację sterowników, najważniejszy jest chyba sterownik do karty grafiki. Wiadomo, że każdy komputer ma własny zestaw części, o tym jaki ktoś ma sprzęt i skąd pobrać do niego sterowniki, każdy musi dowiedzieć się we własnym zakresie.

2. Defragmentacja dysku

Programików do defragmentacji jest mnóstwo, ja polecam ten:

IObit Smart Defrag <--- (klikamy po prawo w przycisk 32-bit, w przeciwnym wypadku pobierzemy program do pobierania programów z tej stronki, a nie defragmentator)

Defragmentacje przeprowadzamy 1-2 razy w tygodniu. Wszystko też zależy od tego jak dużo korzystamy z komputera, ale przy Simsach trzeba często defragmentować dysk.

3. Czyszczenie rejestru Windowsa


Świetnym do tego programem jest CCleaner. Po instalacji i uruchomieniu:

afli.jpg

Jeśli zaznaczymy wszystkie opcje przeglądarki internetowej, to stracimy historię przeglądania i trzeba się będzie od nowa logować na forach\stronach internetowych, ale warto czasem to zrobić.

of7x.jpg

Upewniamy się, że wszystkie punkty są zaznaczone (jak na screenie) i wciskamy przyciski w takiej kolejności jak na screenie, w międzyczasie czekając, aż program znajdzie problemy :)


4. Czyszczenia kompa w środku

Komputer kurzy się jak każdy inny sprzęt\mebel. Kurz jest zgubny dla elektroniki. Dlatego co najmniej raz na pół roku trzeba komputer otworzyć i usunąć kurz. Oczywiście robimy to przy wyłączonym komputerze i odłączamy go z prądu na ten czas.Kurz z elektroniki usuwamy sprężonym powietrzem, ale nie odkurzaczem, i nie zbyt silnym strumieniem powietrza! Wiatraczki trzeba unieruchomić podczas sprzątania, gdyż nadmierne ich obracanie się przy wyłączonym kompie, wyprodukuje małe napięcie elektrostatyczne i może to uszkodzić elektronikę. Najlepsze do przedmuchiwania kompa są... pompki do materacy\dmuchanych zabawek.

Jeśli boisz się samemu czyścić kompa, poproś o to kogoś, lub zanieś komputer do sklepu komputerowego na czyszczenie!

5. Dodawanie gry do DEP

Zaczynamy porady typowo Simsowe :) O tym jak dodać grę do DEP pisałam tutaj:

http://forum.thesims3.com/jforum/posts/list/622606.page

6. 3Booter

Ten poradnik nie jest mojego autorstwa, zawiera informacje o 3Booterze, bardzo przydatnym narzędziu służącemu do zmniejszania ilości klatek na sekundę w grze, gdyż czasem ich liczba jest o wiele za duża, co bardzo utrudnia pracę karcie grafiki.

http://anulaa89.blogspot.com/2012/04/3booter-i-fps-limitter.html


7. Zamienniki miast z modthesims.com

Miasta zbudowane przez EA Games zawierają błędy, chodzi tu głównie o problemy z trasowaniem. Mapa miasta zawiera, niewidoczną w trakcie gry, siatkę połączeń pomiędzy punkcikami rozsianymi po całej mapie. Do tego obrzeża miasta i miejsca trudno dostępne dla Simów (góry na przykład) pomalowane są specjalną farbą, sygnalizującą Simom, że nie wolno im tam chodzić. Niestety twórcy Simsów "pomalowali" mapy światów tą "farbą" niedokładnie, zostawiając drobne fragmenty niepomalowanej przestrzeni, wewnątrz zamalowanego obszaru. Jeżeli zbudujemy np. bar to gra utworzy miksologa. Taki Sim, jeśli utworzy się takiej "dziurze", to będzie tam uwięziony. To samo tyczy się innych Simów sterowanych przez grę. Miasta z poniższego linka zawierają poprawki, mają zamalowane te "dziury w farbie". Niektóre mają poprawione połączenia dróg i inne drobiazgi.

http://www.modthesims.info/browse.php?f=519&showType=2&gs=0&showAll=1&u=1515002

Każde miasto znajduje się tam gdzie, dodatek który je wprowadził. Np. Sunset Valley znajdziemy w podstawce, miasta wakacyjne w Wymarzonych Podróżach, a Bridgeport w Po Zmroku.

Mała uwaga na temat pobierania miast. Witryna modthesims ma limit pojemności plików (10 MB). Dlatego miasta są spakowane w tzw. archiwum wieloczęściowym. Aby je wypakować, trzeba wszystkie części umieścić w jednym miejscu na dysku. Klika się na pierwszą część i ją się wypakowuje, a reszta wypakuje się automatycznie. Dodatkowo w wypadku mts, każdej części trzeba zmienić nazwę, usuwając początek (nazwa autora i numer wstawki), najlepiej jest zerknąć na stronie w zakładce Download jakie mają nazwy te pliki trzeba wpisać identyczne nazwy swoim już pobranym plikom.

Zatrzymujemy oryginalne pliki z miastami na dysku (tylko je gdzieś przenosimy), bo trzeba je grze oddać na czas instalacji łatek i dodatków!

Oto przykładowa ścieżka dostępu do miasta (Moonlight Falls)

\Program Files (x86)\Electronic Arts\The Sims 3 Supernatural\GameData\Shared\NonPackaged\Worlds\


Miasta zawsze będą w folderach:

GameData\Shared\NonPackaged\Worlds\

W opisie wstawki z każdym miastem jest podana ścieżka dostępu do miasta, my mamy grę po polsku, więc nazwy folderów z dodatkami również będą po polsku.

Zawsze gdy grzebiemy coś w plikach gry, przed jej uruchomieniem musimy wyczyścić cache gry! O tym jak to zrobić, pisałam pod koniec tego poradnika:

http://forum.thesims.pl/blog.php?b=205



8. Porządkowanie dodatków w grze...

Kolejny poradnik nie mojego autorstwa. Ten przyda się graczom, którzy korzystają z nieoficjalnych dodatków, w formacie package. Poradnik opisuje łączenie wielu plików package w jeden większy, co przyśpiesza pracę gry, bo nie musi już otwierać mnóstwa małych pliczków, ma jeden (lub kilka) większy. Nie wolno łączyć typowych modów, jak NRaasów np, jedynie meble, ubrania, fryzury itp.

http://thesims3maniacs.blogspot.com/2011/01/porzadkowanie-dodatkow-w-grze.html



Dziękuję za uwagę

Komentarz

  • [Deleted User][Deleted User] Posty: 0 Member
    edytowano czerwca 2013
    Anie mała poprawka co do wersji DirectX w systemach XP 32 bity i Vista/7/8 32 i 64 bitowych.

    Po pierwsze Windows XP wymaga trzech poprawek SP (Service Pack) bo goły XP nawet nie wiedział że posiadał tryb 3D i wprowadzał procedury 3D w błąd, naprawili to dopiero w pierwszej wersji service pack'a, a że wyszedł DirectX w wersji 9.0 i nowe błędy z niezgodnością z oprogramowaniem i jego nowe możliwości przetwarzania obrazu w 3D dopiero w 2 wersji service packa usunęli tą niezgodność i poprawili procedury zgodności z aplikacjami 3D łącznie z nowszymi grami. Całość zamyka kolejna wersją DirectX 9.0c i poprawką SP3 dla XP która akurat wymaga gra sims3 (chociaż stabilnie działa bez SP3). W systemach XP można i wyłącznie używać DX9.0c a że DirectX9.0c ma budowę modułową można go aktualizować rozszerzeniami i dodatkowymi komponentami które płyta instalacyjna podstawki Sims3 ma i aktualizuje to samoczynnie podczas instalacji gry (tylko zatwierdzić chęć tego) i w zupełności to grze wystarczy.

    Po drugie Windows Vista/7/8 nie wymagają w ogóle aktualizacji DirectX, gra wymaga tylko DX 9.0c jak i większość nowoczesnych gier (Producenci nowych gier wiedzą że część użytkowników na całym świecie używa jeszcze Win XP, a Microsoft uparcie dąży do migracji na nowsze wersje systemów i nie aktualizuje DX 10 czy 11 dla XP tylko są w formie komponentów emulacyjnych i producenci gier o tym wiedzą i robią gry zgodne z DX9.0c i wymagania od systemu winXP.), a że te systemy mają wbudowane nowsze wersje DX 10 Vista poprawione elementy w pierwszym i drugim service pack'u dla niego i Win 7 ze swoim dzieckiem DirectX 11 cudo techniki, a nie ma jeszcze w pełni oprogramowania które by wykorzystało możliwości tego cuda, chociaż już coś się dzieje, istotną rzeczą są sterowniki do kart graficznych, w czym rzecz gra Sims3 jest multi platformowa różnie się zachowuje, jednemu się wysypie, drugiemu w ogóle nie działa trzeci ***** że ma błędy graficzne jakieś hieroglify itd. na kartach graficznych AMD (Ati), Nvidia (Seria G-Force) Intel GMA 3 i 4 itd. i jednostkach centralnych Intela, Amd itp. różne rozwiązania stosowane w laptopach wymagają aktualizacji sterowników, a nie komponentów DirectX.

    Przejdziemy teraz do DEP.
    Dep jest precyzyjny w działaniu wbudowanym w system XP (nie działa prawidłowo w trybie programowym, wymaga wsparcia ze strony CPU, dopiero w service packu 3 naprawili nie pożądane działanie) w Win Vista/7 działa idealnie nie wiem jak z 8 czy jest czy podmienili go, nie znam tego systemu :oops: ,jego zadaniem jest chronić pamięć operacyjną RAM przed wykonaniem niedozwolonej operacji przez jakikolwiek program. W systemach vista/7, jest bardziej precyzyjny niż w XP ponieważ te systemy szyfrują dodatkowo pamięć ram przed inwigilacją z zewnątrz coś w rodzaju antywirusa i DEP ma utrudnione zadanie ale radzi sobie całkiem nie źle (Gry i programy działają bez błędów). DEP jest integralną częścią systemu windows xp i nowszych, nie można go w żaden sposób wyłączyć i kontroluje wszystko co dzieje się w pamięci, można jedynie dodać program który DEP ma ignorować przy kontroli startowej, nie dodawać jak wspominasz bo to dwie różne rzeczy :) w moim przypadku nie mam nic dodane do listy żeby dep to ignorował i gra działa bez problemu chyba że zgłosi to system że w pamięci wykonana została jakaś niedozwolona operacja która może uszkodzić system lub zainfekować komputer ale działo się to w starych grach i programach dopiero wyeliminowało to włączenie trybu zgodności z WinXP servicepack3 lub NT5 duże znaczenie ma czy jest to system 32 lub 64 bitowy, większość softu ***** się na x86 niż x64 wtedy działają w trybie emulacji x86 jeżeli są uruchamiane na x64, nie wiadomo tak samo jak gra się zachowuje.

    Co do defragmentacji (nie będę się rozpisywał na ten temat bo są rozbieżności słów na różnych forach) zalecane jest żeby defragmentować dyski co 3-6 miesięcy i tylko dysk systemowy i w ostateczności jeżeli dysk twardy zaczyna zrzędzić i są długie sesje otwierania i zamykania systemu Windows, owszem pomoże to ale tylko na początku a później ładowanie będzie się wydłużało, niby jest ustawione priorytetowo co 7 dni żeby automatycznie to robił, oki, tylko nie rozumiem po co, tak w win 95/98/milenium to norma, tam był stosowany system FAT32 jako system plików i nie defragmentował plików na bieżąco przy zapisie, W systemach 2000/XP i późniejszych stosuje się NTFS chociaż jest możliwość stosowania FAT zależy jak to ustawiono przy instalowaniu systemu windows na początku przy formatowaniu dysku. System NTFS automatycznie przy zapisie poddaje plik defragmentacji, są wyjątki że starsze programy ignorują procedurę, w tym przypadku można poddać dysk defragmentacji ale jak wspominałem co 3 miesiące lub później, przy częstym defragmentowaniu można uszkodzić sektor rozruchowy systemu na dysku twardym, da się to naprawić, ale ktoś kto nie ma pojęcia może sobie z tym nie poradzić, ale spokojnie zdarza się to dość rzadko.
  • anie_1981anie_1981 Posty: 923 Member
    edytowano czerwca 2013
    Od razu mówię, że jestem całkowitym samoukiem i wszystko co wiem, wiem z własnego wertowania neta i podglądania co kiedyś tam robił mój starszy brat. Jest takie polskie przysłowie, "Potrzeba matką wynalazków" i to się na mnie sprawdza, gdyż znam tylko rozwiązania problemów, które sama miałam. Przyznam się, że temat np. DirectX znam mniej więcej tylko, dlatego dosyć zdawkowo potraktowałam ten temat, zakładałam jednak, że obecne systemy operacyjne 64-bitowe nie powinny potrzebować aktualizacji DirectX, skoro mają go od 10 wzwyż. Co do Service Packów do XP, to przyznam się solennie, że nie wpadłam na to by o tym napisać. Temat ten miał dotyczyć ogólnie utrzymywaniu kompa "w dobrym zdrowiu i sprawności", oraz oczywiście typowo poprawy jakości działania TS3.


    Jeśli chodzi o DEP, to w moim przypadku dopisywanie tam TS3, czy to w XP, czy w 7 64 bit pomaga podobnie. Gra się bardzo rzadko wyłącza, sporadycznie też występują błędy zapisu, a o to właśnie chodzi.


    Ja defragmentuję u siebie dysk gdzieś z raz w tygodniu. Nie wiem czy to źle czy dobrze, w kwestii częstości defragmentacji to zdania są podzielone. Dlatego polecam ten programik z pierwszego posta, bo można nim zrobić a.n.a.l.i.z.ę i po prostu zrobić to co zaleca program :)
  • [Deleted User][Deleted User] Posty: 0 Member
    edytowano czerwca 2013
    Spoko, też jestem samoukiem i większość problemów z grą wyeliminowałem metodą konfiguracji z trybem zgodności i aktualizacjami sterowników i obeznaniem w systemach i ich konfiguracji. Nie wiadomo, pod jaki system jest gra napisana, czy na 64 bity czy 32 bity, czy duży nacisk jest na win XP, czy na nowsze wersje systemów. Na jakie karty graficzne - czy seria ATI, NVidia czy inne. Gra i tak kuleje, zacina się itd. Nic na to nie poradzimy, musiałby to być komp z torpedą o napędzie jądrowym, może by przełknął kod tej gry bezbłędnie i w miarę szybko :P .
    Post edited by Nieznany użytkownik on
  • AlicjaAlicja Posty: 7,018 Member
    edytowano czerwca 2013
    Ti_Sento - nie wiedziałam, że jesteś tak "obcykany" w tej dziedzinie :P
    a tak serio - często posługujemy się na forum "skrótami" myślowymi, pi.sząc dodajemy do DEP oczywiście - mamy na myśli to, że wskazujemy w ten sposób programy, które DEP ma ignorować.
    Są dwie szkoły w tym względzie. Jedna mówi, że do DEP dodajemy tylko podstawkę, inne mówią, że wszystkie części gry. Wyraźnie rzadziej wywala do pulpitu po tej operacji.

    Defragmentacja co pół roku to chyba tylko dla tych, którzy raz zainstalowali grę i nic do niej nie dodają, nie zmieniają, nie kasują. System zapisu nie ma z tym nic wspólnego - jeśli wykasowujesz pliki, a potem wgrywasz nowe, to system wpi.suje te nowe w wolne miejsca. Przypomina to trochę zabawę w "komórki do wynajęcia"
    Ja widzę różnicę na swoim kompie - gdy naściagam sobie do gry nowych cc, potem je wywalam, bo mi się nie podobają, potem znowu coś innego instaluję. A gra się tnie niemiłosiernie. Gdy poddam dyski defragmentacji - śmiga bez probemów dotąd, póki znów czegoś nie doinstaluję, potem wywalę, potem znów doinstaluję inne.
  • [Deleted User][Deleted User] Posty: 0 Member
    edytowano czerwca 2013
    Alicja za bardzo znam się na tym bo robię w tym i wiem jak reaguje system na częste defragmentowanie i udzielam skutecznych porad na forach, wersja systemu i stosowany system zapisu plików ma bardzo duże znaczenie przy defragmentacji partycji to nie istotne czy ktoś dodaje czy usuwa jakieś elementy w grze czy po 100 razy instaluje grę, to nie wpłynie na działanie gry. System NTFS automatycznie poddaje zapisy defragmentacji i nie jest wymagana defragmentacja co kilka dni, ale na ten temat musiałbym poświęcić sporo czasu i kilka stron i nie każdy go zrozumie. Co do DEP, można to nazwać dodawaniem czy usuwaniem, na jedno wychodzi.
  • rgx97rgx97 Posty: 7,593 Member
    edytowano lipca 2013
    Wydajność można również polepszyć czyszcząc folder The Sims 3 ze zbędnych plików przed każdym uruchomieniem gry.

    Wspomniany folder znajduje się w Dokumentach, w Electronic Arts, w The Sims 3.
    1. Usuwamy następujące pliki: CASPartCache, compositorCache, scriptCache, simCompositorCache.
    2. Usuwamy całą zawartość folderów: FeaturedItems, Thumbnails oraz WorldCaches.
    3. Usuwamy zawartość folderu DCBackup zostawiając plik ccmerged, który jest potrzebny.

    Warto również pobrać mod o nazwie Overwatch, którego autorem jest Nraas. Overwatch każdego simowego dnia m.in.: resetuje zablokowanych simów, wyłącza telewizory i wieże stereofoniczne na innych parcelach, usuwa porzucone pojazdy. Dzięki tym działaniom miasta zostają oczyszczone. Procesy uruchamiane są automatycznie o 3.00 simowego czasu, jednak możemy sami wybrać godzinę (np. dla mnie odpowiednia jest 6.00). W ustawienia moda wchodzimy poprzez kliknięcie na ratusz, Nraas, a następnie Overwatch. Ustawienia są w języku polskim.
    Adres do pobrania: http://nraas.wikispaces.com/Overwatch
    Pobrany plik po wypakowaniu należy wkleić do folderu Packages, w folderze Mods, w The Sims 3, w Electronic Arts, w Dokumentach.
  • diablica200diablica200 Posty: 166 Member
    edytowano listopada 2013
    Bardzo ciekawe sposoby na pewno skorzystam :thumbup:
  • AlicjaAlicja Posty: 7,018 Member
    edytowano sierpnia 2014
    Oprócz wspomnianych porad jeszcze garść uwag, które na początku roku 2012 umieściłam w którymś wątku

    ... Gra nie daje rady bo w obecnej formie jest bardzo rozbudowana, jeśli ktoś ma wszystkie dodatki, to tych części jest chyba 21 :-o :shock: :-o
    a wszystkie najmniejsze detale graficzne to przecież tak naprawdę ciąg poleceń.

    Wyobraźcie sobie, że każecie komuś wykonać piętnaście tysięcy poleceń w jednej chwili... Gra się przycina, bo musi te polecenia wykonać!

    Należy więc te polecenia ograniczyć - zmniejszając ich ilość poprzez usunięcie wszystkiego, co zbędne, bez czego można się obejść, co cieszy nasze oczy, ale obciąża w efekcie grę... A każdy, kto kupi trochę lepszą kartę - myśli, że teraz to sobie napakuje cc :( !!!
    Im lepsza karta, im więcej RAM, tym efektywniej przegryza się przez to pole minowe...

    Ale...

    Nawet najlepszy system operacyjny będzie do kitu, jeśli nie będziemy mieć duuużo RAM.

    Jak można sprawdzić, czy gra tnie się z powodu napakowania dodatków.

    Należy uruchomić grę w tzw czystym trybie (do folderu TS3 znajdującym się w Moje dokumenty) dopi.sujemy jakieś słowo - np TS3_stary. I uruchamiamy grę. Zdziwi się ten, co chodził parzyć sobie w tym czasie herbatkę, że nie doszedł jeszcze do drzwi, a gra się wczytała

    To jest bezpieczna operacja - gra sobie odtwarza folder TS3 podczas uruchomienia, więc do was należy decyzja co zrobić z tym TS3_stary. Znajdują się w nim zainstalowane przez was pliki pobrane z internetu, ze store, folder Mods, zainstalowane światy...

    Jeśli zdecydujecie się wrócić do starej wersji gdy - wywalacie ten nowy TS3 a staremu przywracacie dawną nazwę.

    Jeśli jednak (mądrze) ktoś dojdzie do wniosku, że lepiej zrezygnować z 90% plików z netu, i przetrzebi też nieźle store, to musi wszystko, co będzie chciał mieć znów w grze - pracowicie zainstalować.

    Store ma to do siebie, że ludzie sądzą, że jest lepsze od cc (custom contents, czyli zawartość wyprodukowana nie przez EA, tylko niezależnych kreatorów), i kupują wszystko co się da, a potem myślą, że skoro kupili, to muszą zainstalować. Ale nie myślą w tym momencie, że store to też cc... Tylko "pobłogosławione" przez EA - i tak samo dużo miejsca zajmuje...
    Czy ktoś przyglądał się, jak wielki jest pierwszy świat made by EA - Riverview?
    Ma ok 90 Mb "objętości"
    A Roaring Heights łącznie z parcelą kolejki górskiej - ok 400 MB... Monte Vista ma ponad 200 Mb... A do tego jeszcze zestawy ze store... Zestaw Indyjskie inspiracje ma ok 120 mb... Jedna jedyna fryzura - od 3 do 15 mb... I tak dalej i tak dalej...


    Jeśli jednak mamy mało store, albo wcale, ograniczyliśmy ilość dodatków, a nadal się tnie ( a widać to szczególnie w dodatku Rajska Wyspa, który produkuje mnóstwo nowych efektów (podwodny świat, efekty odbić, falujące wodorosty),

    i poprzez zwiększone zapotrzebowanie na pamięć RAM (pomijając mnóstwo bugów) jest dla naszej starej, ledwie zipiącej karty wprost zabójczy) -

    to oznacza, że nasza karta graficzna jest nie tylko mało wydajna oraz (albo) mamy mało pamięci RAM, ale również powinniśmy się zastanowić nad zmianą systemu operacyjnego - nasz poczciwy windows xp 32 bitowy jest już niestety starszego typu, powstał na tyle dawno, że do nowszych gier niespecjalnie się nadaje, i nawet microsoft przestał produkować do niego wsparcie.
    Simy chodzą o niebo lepiej na win7 64 bitowym, bo win8 czy win8,1 niespecjalnie się lubi z Simsami.
    Dobrze mieć też 4 rdzeniowy procesor, a do tego nie zapominajmy o doskonale dopasowanym, wydajnym zasilaczu. I porządnym chłodzeniu karty. Do lapków kupujemy koniecznie podstawkę chłodzącą!

    Cięcie się gry wywołuje przegrzewający się lapek, czy komputer włączony na kilka godzin wcześniej przed uruchomieniem gry, do tego czasami chodzący w zakurzonym, niewentylowanym pokoju, blisko kaloryfera...

    Ale póki co - jeśli nie mamy nic lepszego, nowszego - ratujmy, co się da.

    Należy wejść w opcje gry - w ustawienia grafiki i zmniejszyć jakość wyświetlanej grafiki na niższe parametry - tekstury, pole widoczności, wyrównywanie krawędzi, etc...

    Oprócz tego - gdy już gramy jakąś rodzinką - to nie latać jak kot z pęcherzem po okolicy i zmieniać co chwilę aktywną rodzinę i pograć sobie chwilę w tej, a chwilę w tamtej.... Gra to wszystko musi zapi.sać, przemielić w swojej pamięci, wsadzić do sejwa dane o użytych rodzinach, o wyglądzie Simów i domów ... A sejw puchnie...

    Nasz Sim nie musi mieć po kilka ubrań danego typu, aby się co chwilkę przebierał. Obciąża też grę kilka fryzur zapisanych wraz z jednym Simem.

    Zauważyliście może pobierając Simów z giełdy wymiany, że jeden "waży' zaledwie 4-7 mb, a inny - tyle co całe Riverview?

    Ten, który ma tak dużą objętość - ma zapewne kilka fryzur do różnych strojów, obcy skinton, oczy, ubrania ściągnięte z netu, a nie pochodzące z gry.
    Nie ma wielkiej różnicy między fryzurą z netu cz tą EA. Ale EA JUŻ jest w grze, a ściągnięta - dodatkowo obciąża system!

    Gra już ma w sobie meshe fryzur czy ubrań z podstawki i dodatków. Jeśli pobieramy Sima ubranego w ciuszki np z podstawki, to ubrany jest tylko w rekolory tych meshy( a meshe już są w grze). Wtedy nasze nowe Simy "ważą" niewiele - stąd taka różnica w wielkości pliku między Simem ubranym tylko w to, co bozia EA dała, lub ubranym w ciuchy i fryzury cc...

    Nie należy gromadzić na parceli, a tym bardziej w plecaku Sima, obiektów, które znalazł, w tym takich, których wyświetlanie obciąża grafikę (szczególnie szlify kamieni).
    Kamienie oszlifować i wrzucić do skrzyni (zakupionej w sklepie podczas podróży).
    To samo metale, nasiona, czy ryby i różne insekty. Po wypełnieniu okazji związanych z kolekcjonerstwem, należy wyzbyć się przedmiotów do tej okazji niezbędnych, nasiona posadzić, gady sprzedać albo wypuścić, itepe... bo mamy do wyboru - albo zbiory i wywalanie z gry, albo wypełnione zadania, zbiory usunięte, i tylko sama czysta satysfakcja że Sim ma tyle wypełnionych osiągnięć.

    Czyli - ordery do lamusa, a nie na klapę

    Co jakiś czas wychodząc z gry dać polecenie - zapi.sz jako i do nazwy sejwa coś dodać. Po chwili zapi.sać grę jeszcze raz dając polecenie - zapi.sz. Utworzymy sejw tej okolicy, którą gramy, i jej backup (tym drugim zapi.sem).
    Po wyjściu z gry wywalamy stary zapi.s i jego backup. Pamiętajmy o tym, bo inaczej folder saves też nam spuchnie do nieziemskiej objętości!


    Po kolejnych kilku rozgrywkach znów dajemy zapi.sz jako i nadając nazwę temu sejwowi - wracamy do starej nazwy. Tworzymy jeszcze backup, i po wyjściu z gry wywalamy z folderu saves - tym razem ten sejw z dopi.skiem i jego backup, a zostawiamy ten najświeższy (z jego backupem). I tak co kilka razy - w ten sposób pozbywamy się śmieci, które tworzą się w tle gry (my nawet tego nie widzimy, ale "widzi" sejw, bo jego rozmiary osiągają dość szybko ogromne rozmiary, jeśli przy tym pozwalamy na tworzenie wspomnień.

    Więc nie pozwalamy.
    Zaznaczamy to w opcjach gry, a jeśli ktoś bawi się Simami za pomocą modów, to w master controllerze jest opcja całkowitego wyłączenia tworzenia wspomnień. Także niejaki velocitygrass z MTS stworzył mod na wyłączenie wspomnień.

    http://www.modthesims.info/download.php?t=446281

    Do tego wgrać programik 3 booter i fps limiter (działają łącznie), oszczędzający kartę graficzną...

    Parcelkę też lubimy sobie dopieścić, wyposażyć we wszystko, cośmy zakupili lub pracowicie ściągnęli.
    A nie zastanawiało was nigdy, dlaczego simowe domy w świeżo kupionych dodatkach są tak smutno puste, nawet te najbogatsze?

    Nie, nie dlatego, że domy robili niewydarzeni dekoratorzy wnętrz...
    Po prostu gra oddana do rąk gracza miała "chodzić" jak ta lala. Im mniej w chacie - tym gra mam mniej do wykonania (wyświetlenia grafiki)
    A jeśli gracz sobie postanowił umilić widoki - to jego sprawa. Jego - i jego karty graficznej

    Dodanie plików exe podstawki i dodatków do wyjątków DEP podobno też pomaga. W tym celu wchodzimy do menu start, mój komputer (lub komputer w nowszych systemach)klkamy ppm (prawy przycisk myszy) i zjeżdżamy na dół okna do zakładki właściwości.
    Tam sz.u.kamy zakładki zaawansowane, i otwieramy zakładkę ustawienia w efektach wizualnych, planowanym użyciu procesora (tak jest w xp, nie wiem jak w innych systemach operacyjnych)
    Gdy już otworzymy to okno ustawienia, znów wybieramy kolejną zakładkę (na samej górze) zapobieganie wykonywaniu danych.
    Zaznaczamy kółeczko przy poleceniu włącz funkcję DEP dla wszystkich programów i usług, oprócz tych wybranych poniżej
    pod oknem mamy przycisk dodaj - klikamy i wskazujemy drogę dostępu do pliku exe podstawki czyli do kryształka zielonego z końcówką exe znajdującego się w folderze głównym podstawy - TS3/game/bin. Zatwierdzamy - i wsio!

    Teraz grę będzie znacznie rzadziej wywalało. Przynajmniej - powinno :P

    Są dwie szkoły tego DEP-u - jedni dodają tylko podstawkę, inni - wszystkie pliki exe z całej gry, czyli z każdego dodatku. Trzeba sobie na kartce zapi.sywać, co już dodaliśmy, bo w oknie pojawiają się kolejne wpi.sy tak samo brzmiące i łatwo się pomylić.
  • JaktojestJaktojest Posty: 941 Member
    Oczywiście znów nie zrozumiałem, o co chodzi z drogą dostępu do pliku exe podstawki - ale to norma, gdy jest się trąbą techniczną :( Niemniej, Alicji, jak zwykle wykonujesz GENIALNA robotę.

    Dodaj jeszcze swoją dawną poradę o wywalaniu plików obiektów zakupionych po ich zainstalowaniu. Po ścisłym wykonaniu Twojej instrukcji gra poprawiła płynność o przynajmniej 80%.

    PS. Nie chciałem dezawuować porad Ti_Sento, rgx97-a czy anie_1981 - z pewnością są doskonałe i skuteczne. Tyle, że nic a nic z nich nie zrozumiałem :( Niemniej podziwiam Was wszystkich, że za friko, kosztem prywatnego czasu, wykonujecie to, czym od początku powinno się zająć EA. Czyli poprawianiem ich partactwa :D


  • KatarzynakaKatarzynaka Posty: 24 Member
    edytowano maja 2021
    EDIT: Poprawiłam jedną rzecz odnośnie ograniczania liczby FPSów w grze :smile:
    Podzielę się też swoją poradą, bo widzę, że przez te wszystkie lata nie padła w tym poradniku, a będą mogły z niej skorzystać osoby z w miarę nowymi komputerami. Zdecydowanie warto instalować trójkę na dysku SSD - przetestowałam to przy okazji reinstalacji systemu. Gra ładuje się o wiele szybciej (co nie jest odkryciem, jeśli chodzi o technologię SSD). Jak na HDD gra uruchamiała się kilka minut (od ekranu ładowania do wczytania zapisu, ok. 6 - 7 minut), to w przypadku SSD ładuje się łącznie ok. 2 minut: dokładnie ekran ładowania zajmuje minutę i kilka sekund; wczytanie zapisu trwa 57 sekund (zapis już trochę ważył + miałam zainstalowane mody i parę CC). Warto dodać, że tekstury ładują się szybciej, więc łatwo jest przeskakiwać po różnych lokacjach w obrębie otoczenia.

    Ważna wskazówka dla osób z grą w wersji 1.69, która nie obsługuje 3bootera i FPS Limitera:
    Jeśli macie kartę graficzną od Nvidia, możecie ograniczyć liczbę FPSów w grze za pomocą panelu sterowania Nvidia. W tym celu trzeba przejść do wspomnianego panelu, kliknąć w menu rozwijanym "Ustawienia 3D -> Zarządzanie ustawieniami 3D". Gdy już to zrobimy, wybieramy zakładkę "Ustawienia programu" i wybieramy z listy "Sims 3 (ts3.exe)" i zmieniamy ustawienia opcji "Maksymalna częstotliwość wyświetlania klatek" i wpisujemy pożądaną wartość. Ja ustawiłam 120 kl./s, z uwagi na to, że mam odświeżanie obrazu ustawione na 120 Hz.

    Niestety, ale nie jest możliwe, żeby Sims 3 chodziło bez najmniejszych zacięć, przywieszek. Nawet na komputerach o bardzo mocnych specyfikacjach gra zalicza gwałtowne spadki FPSów. Wynika to z 32-bitowego silnika gry, który nie daje rady przy ilości danych jaką musi obsłużyć w czasie działania gry. Żeby trójka zaczęła działać jak należy, EA musiałoby przeprojektować silnik na architekturę 64-bitową (na Macach już jest, ale PC-ty dalej takiej aktualizacji nie dostały).
    Post edited by Katarzynaka on
  • chojrakchojrak Posty: 4,701 Moderator
    Dzięki @Katarzynaka, mega przydatny wpis. :heart:

    Widziałem jeszcze, że na forum latał gdzieś po wątkach link z poradnikiem na zwiększenie limitu RAM używanego przez grę, ale w tym temacie go chyba nie ma. Także jak ktoś chciał to na tym blogu jest to krótko opisane. Oczywiście nie należy przesadzać i nie przypisywać grze całego ram.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Return to top