Jak prowadzić biznes w czwórce.

Danuta720Danuta720 Posty: 3,547 Member
W The Sims 4 - "Witaj w Pracy" można prowadzić własny biznes. Jest nim sklep.
Sklepy mogą być różne, np. spożywczy, cukierniczy, garmażeryjny, zielarski, odzieżowy, salon sukiem ślubnych, meblowy..itd. Ale także jako biznes możemy prowadzić fotograficzne studio. W tym poradniku wszystko na temat prowadzenia tradycyjnych sklepów.

PODSTAWOWA SPRAWA - WAŻNE!

Gdy sami budujemy sklep, bądź pobieramy go z Galerii musimy pamiętać o paru ważnych rzeczach (nie wszystkie sklepu w Galerii mają ustawiony biznes):

1. Zatowarowanie:
- w przypadku sklepów z artykułami spożywczymi typu cukiernia, garmażerka, nie wystarczy ustawić lady chłodnicze, trzeba do nich włożyć jedzenie (które sami musimy je najpierw wyprodukować).

- w sklepach ubraniowych należy nie tylko postawić manekiny (na jednej parceli może być ich maksymalnie dziesięć), ale też je ubrać.
- sklepy zielarsko-owocowe należy zaopatrzyć w sadzonki ziół, warzyw i owoców (krzewy z ziołami, warzywami, owocowe i drzewa owocowe), które najpierw sami musimy wyprodukować, lub posadzić z Debug i trochę poczekać, aż podrosną.
- pozostałe sklepy (meblowe, galerie sztuki, itd.), wystarczy tylko zatowarować z trybu budowania.

2. Każdy towar trzeba oznakować "do sprzedaży" - klikając na każde ciasto, ciasteczko, itd, zaś na kasie sklepowej ustawiamy marżę na całym towarze w sklepie), dopiero wtedy klient będzie się nim interesował.
Tak wygląda oznakowany towar, gdy klikniesz na ladzie sklepowej opcję : Przełącz wywieszkę "Na Sprzedaż":
7jva2v4c1ta3.jpg
nxjka0jxc0kc.jpg

3. W nowym sklepie trzeba mieć również gotówkę na jego rozruch:
a) na reklamę,
b) na pensje dla pracownika/pracowników
c) na towar i różne ulepszenia, które okażą się potrzebne w sklepie.

4. Reklama.

Im lepsza reklama tym więcej klientów!
Klientów będzie przybywało, gdy wykupisz odpowiednią reklamę (najlepsze to długoterminowa reklama telewizyjna i długoterminowa kampania sieciowa. Na pozostałe szkoda pieniędzy
nbbuukhictv0.jpg

5. Zatrudnianie pracowników.

- Nie zatrudniaj starych simów jako pracowników, bo mogą w ogóle nie przyjść do pracy, a nawet, gdy pojawią się w sklepie szybko się męczą (częste przerwy na relaks), wcześniej wychodzą z pracy, często tez korzystają z toalety.
- Gdy zatrudniasz pracownika musisz zwrócić uwagę na paski pod jego nazwiskiem. Są trzy rodzaje pasków:
1. Umiejętności handlowe.
2. Etyka pracy.
3. Zarządzanie sklepem.

- Każdy pasek składa się z 5 "kawałków", gdy są one pełne zaznaczone są na niebiesko. To od nich zależy, czy twój pracownik będzie się obijał, czy będzie dobrze pracował. Ale również im ma bardziej zapełnione paski tym bardziej się ceni, choć po jakimś czasie każdy z nich zaczyna się obijać i niestety trzeba ich zmieniać lub dawać podwyżkę (jak w życiu). Pamiętaj, że nawet, gdy pracownik ma zapełniony pierwszy pasek (umiejętności handlowe),ale etykę ma prawie pustą, to będzie się obijał lub rozmawiał z klientem o niczym.

- Ostatni pasek "zarządzanie sklepem" to odpowiednik pracownika gospodarczego, którego celem jest sprzątanie sklepu, w tym publicznej toalety, wykładanie towaru na półkach, oraz mycie lad chłodniczych.

- Każdemu nowo zatrudnionemu pracownikowi należy przydzielić pracę ( jako handlowiec, bądź jako "zarządzający" sklepem).

- Warto wybierać takich pracowników, którzy mają najbardziej zapełniony środkowy pasek (etyka pracy), gdyż mają najwięcej zapału do pracy, a handlu szybko się nauczą.

Tak to wygląda na zdjęciach:
aaknts2du9ml.jpg
32gtt1m4f0u2.jpg
dyniuxzx1cg0.jpg

WAŻNE!

W TS4 "Witaj w Pracy" , nie wystarczy zarządzanie sklepem (jak to miało miejsce w dwójce), właściciel musi sam zakasać rękawy do roboty, gdyż klienci sami nie kupią towaru, trzeba ich zachęcić poprzez handlową rozmowę. Dlatego na początku prowadzenia tej działalności osoba właściciela (plus jeden pracownik) to może być za mało (U mnie pracowała cała - czteroosobowa) rodzina. :)

Godziny pracy zaczynają się około 9.00 i trwają do około 21.00 (gdy jedziesz simem na zakupy, na niezależną parcelę), natomiast w praktyce, gdy twój sim prowadzi sklep zależy od tego o której godzinie go otworzy i zamknie (klikając na kasę).

Nie można zatrudnić członków swojej rodziny jako pracowników gdyż, każdy z nich automatycznie staje się właścicielem sklepu.
Za to każdy członek poza swoimi zajęciami może również pracować w sklepie, na równi z właścicielem i pracownikiem (pracownikami).

Prowadzenie sklepu w czwórce to ciężka praca, nie wystarczy nim tylko zarządzać, trzeba również negocjować zakupy z klientami (nie oglądając się na pracowników), wykładać na półkach brakujący towar, przemywać lady chłodnicze (w przypadku cukierni, czy garmażerii) oraz "kasować" klientów.
Gdy klient gotowy jest do zapłacenia za towar (nad jego głową pokaże się ikonka koszyka sklepowego), wtedy trzeba jak najszybciej do niego podejść i w notatniku podsumować wszystkie jego zakupy. Jeżeli właściciel tego nie dopilnuje, klient zostawi towar i pójdzie sobie.

Gdy klient w sklepie zaczyna interesować się towarem również pojawia się nad jego głową odpowiednia ikonka. Wtedy trzeba jak najszybciej do niego podejść, gdyż , gdy zbyt długo będzie czekał straci zainteresowanie i ikonka zniknie.
Nie zawsze jednak zniknie on z naszego sklepu, może nadal stać przy ladzie z towarem.
Jednak interakcje rozmowy handlowej już znikną, a twój sim będzie mógł jedynie z nim prywatnie pogawędzić.

Dlatego najlepiej, by sklep posiadał również wydzielone miejsce na część mieszkalną, na takiej parceli może "mieszkać" cała rodzina i jej członkowie w wolnej chwili mogą pomagać w sklepie.
Taki sklep traktuje się jako drugie mieszkanie. :)

Gdy znudzi się nam zabawa w sklep, zanim go sprzedamy, należy posprzątać go (przetrzeć lady chłodnicze, posprzątać toalety), oraz uzupełnić w towar. Jeżeli tego nie dopilnujemy to gdy pojedziemy to takiego (niezależnego już sklepu) aktywnym simem, moze okazać się, że w sklepie panuje brud, a połowa półek jest pusta.

Początkującym graczom polecam moje sklepy, wystarczy je postawić na parcelach i można z simami jechać na zakupy), są również gotowe do prowadzenia biznesu (i każdy posiada mieszkanie):
1. Bakery - Muffins - http://www.thesimsresource.com/downloads/1294424
2. Raspberry Queen (Restaurant) - http://www.thesimsresource.com/downloads/1294427
3. Shopping - Entertainment - http://www.thesimsresource.com/downloads/1301328
4. The garden center - http://www.thesimsresource.com/downloads/1302721
5. Dwa ostatnie bardziej polecam jako niezależne sklepy (które nie maja właściciela - gra automatycznie generuje sprzedawców NPC) , gdyż są bardzo rozbudowane. Najlepiej postawić je na dowolnych działkach i jeździć z simami na zakupy. :)

Życzę powodzenia w prowadzeniu biznesu. :)


Komentarz

  • PabloPablo Posty: 1,881 Member
    Super poradnik Danusiu :) Zawsze zastanawiał mnie fakt czemu pracownicy się obijają i nie obsługują klientów,wszystko robił mój sim.
    Nick na orgin: pawel0674
    twitter.com/Pawe60835471
    ax2bcah90lb6.jpg










  • Bardzo dziekuje Danusiu :)
  • Bardzo dobry poradnik :) (co prawda mam małe obiekcje do reklamy, bo dla mnie jest ona zupełnie niepotrzebana). Warto także nadmienić że na decyzję kupującego, a także na skuteczność sprzedawcy wpływają emocję, także:
    -interakcję typu "retail" działają najlepiej gdy sprzedawca jest pewny siebię
    -kupujący najchętniej dokonuje zakupów gdy jest szczęśliwy (troszkę takie obvious)
    -zarówno sprzedawca, jak i kupujący z emocjami wściekły oraz spięty są raczej utrapieniem, więc takiego klienta sugeruję wyprosić, natomiast obsługę trzeba jakoś uspokoić.
    Wspomnę także, iż dobrze jest udekorować skelp i wstawić do niego kominek ( to około +3 happy modlet, więc powinien bez trudu zniwelować większośc negatywnych emocji).
  • SosiaZosiaSosiaZosia Posty: 4 Member
    Mam pytanie. Jak mieć sklep na własnej działce bez kupowania innych parceli? o.O
  • KlamraKlamra Posty: 20
    edytowano września 2015
    Super poradnik i dziękuję za te Twoje gotowe budynki. Są piękne.
  • @SosiaZosia
    Niestety nie ma opcji, aby sklep znajdował się na jednej parceli z domem naszego sima, trzeba kupić osobną działkę. Kompromisem jest wybudowanie sobie drugiego domku, albo dołożenie pokoi mieszkalnych na parceli ze sklepem. Ale tak czy siak, potrzebne są dwie działki, jedna "mieszkalna" i "sklep".
  • AlicjaAlicja Posty: 7,018 Member
    Podbijam - sporo osób szuka.
  • konik2008konik2008 Posty: 69 Member
    Super że robisz takie informacje dla mniej zaawansowanych graczy! Kilka razy odpisywałaś na moje pytania ale w zasadzie jesteś na prawie każdej dyskusji dotyczącej pytania więc pewnie tego nie pamiętasz XD
  • Danuta720Danuta720 Posty: 3,547 Member
    Dziękuję @konik2008 :)

    Podbijam, może się przydać początkującym graczom.
    Udanej zabawy! :)
  • bellenabellena Posty: 2 Member
    mam pytanie. może jakimś cudem jeszcze ktoś wchodzi na ten wątek :)

    chciałabym kupić konkretny sklep, ale niestety ma on właściciela. czy da się w jakiś sposób sprawdzić kim on jest?
  • jasmin600jasmin600 Posty: 296 Member
    edytowano marca 2020
    @bellena Chyba nie ma znaczenia, że sklep ma właściciela, po prostu go kupujesz i tyle. Jeżeli sklep obsługują npc to, chyba nie można sprawdzić właściciela możliwe, że go nawet nie ma. Gra tylko uruchamia obsługę sklepu gdy odwiedzisz go simem.
  • bellenabellena Posty: 2 Member
    @jasmin600 no właśnie niestety ma to znaczenie. Pokazuje mi się komunikat, że nie mogę kupić tej parceli, bo ma już właściciela.

    Generalnie sprawa wygląda tak, że miałam zakupiony sklep, ale postanowiłam zamienić go w kawiarnię. Ponieważ parcela miała właściciela nie pozwoliło mi zmienić typu parceli ze sklepu na kawiarnię. Tak więc sprzedałam ten sklep, zmieniłam typ parceli i tu pojawił się mój problem - gdy chciałam ją kupić pokazał się komunikat, że nie mogę, bo jest już właściciel tego miejsca. Teraz szukam pomysłu w jaki sposób mogę kupić tę parcelę. Albo inaczej, może jest jakieś inne rozwiązanie tej sytuacji, o którym nie wiem. Z pozycji sima mogę kupić tylko sklep lub klinikę weterynaryjną. Jeśli jednak kupię sklep i postawię tam swoją kawiarnię to będzie ona działała na zasadzie sklepu (musiałabym poustawiać jakieś ciastka itp i dać im przywieszki, żeby można było je kupić), a mi zależy na tym żeby prowadzić faktyczną kawiarnię, robić kawę itp. Tylko jak to zrobić?
  • Danuta720Danuta720 Posty: 3,547 Member
    edytowano marca 2020
    jasmin600 napisał użytkownik: »
    @bellena Chyba nie ma znaczenia, że sklep ma właściciela, po prostu go kupujesz i tyle. Jeżeli sklep obsługują npc to, chyba nie można sprawdzić właściciela możliwe, że go nawet nie ma. Gra tylko uruchamia obsługę sklepu gdy odwiedzisz go simem.

    @jasmin600 - ma znaczenie :)

    Gdy sklepem zarządza jakiś NPC to taki sklep nie ma właściciela.

    Natomiast, gdy sklep ma jakiegoś właściciela to aktywny Sim nie może kupić takiego sklepu, a po odwiedzeniu takiego sklepu, na półkach może nie być towaru, lub może być nieświeży.

    Tylko, gdy sklep nie posiada właściciela, można taki sklep kupić, a gdy nie chcemy go kupować, to po odwiedzeniu takiego sklepu zawsze na półkach powinien być świeży towar.

    @bellena - jeżeli chcesz się pozbyć poprzedniego właściciela, to musisz wyjść z aktywnej parceli do otoczenia i z widoku świata, w którym znajduje się sklep, klikasz na ten sklep- powinno się pokazać imię i nazwisko obecnego właściciela sklepu, a obok - po lewej stronie jego ikonka - tak, jak na tym zdjęciu:
    kcevwhu186jq.jpg

    Klikasz na ikonkę Sima, żeby wejść do jego aktywnej rodziny, jak tu:
    mkmjrn4ruk3i.jpg

    Następnie musisz udać się tym Simem do lokalu:
    wfshsdrxgvl1.jpg


    Klikasz na kasę sklepową i sprzedajesz sklep:
    dv5sjskbxlvg.jpg


    Uwaga: po zakupie sklepu musisz od nowa zatrudnić pracowników (opcja: zarządzaj pracownikami), oraz ustawić ceny w sklepie i wystawić towar na sprzedaż.

    Klikając na wybranym towarze, sprawdzasz, czy został on już wystawiony na sprzedaż, jeżeli nie to pokaże Ci się taka opcja:
    o7fliqlr4ax9.jpg

    Jeżeli został wystawiony na sprzedaż to przy kursorze myszki pojawi się ikona sprzedaży towaru. Łatwo sprawdzisz, który towar został już zametkowany, gdy po kliknięciu na kasę sklepową wybierzesz opcję Przełącz wywieszką "Na sprzedaż":
    f9bl81dzoafb.jpg

    ldf678gvdahu.jpg


    Przy okazji, polecam mój sklep z eliksirami "Sorcerer's stone": http://www.thesimsresource.com/downloads/1462658
    Obok sklepu znajduje się budynek/stoisko z różdżkami i innymi magicznymi szpargałami, wystarczy kliknąć na ten obiekt i zatrudnić niezależnego sprzedawcę-ducha:
    tjh28yzpfuau.jpg


    Z tyłu mojego sklepu, znajduje się mała kawiarnia, gdy klikniesz na bar espresso, możesz zatrudnić baristę:
    0z09hwfwpo2d.jpg


    Na piętrze znajduje się kuchnia, oraz sypialnia (na paterze w pełni wyposażona łazienka), więc Sim, lub małżeństwo) może tam mieszkać:
    xs6ohcg17mrx.jpg

    Sklep oczywiście nie zawiera CC.

    Powodzenia. :)




  • Danuta720Danuta720 Posty: 3,547 Member
    bellena napisał użytkownik: »
    @jasmin600 no właśnie niestety ma to znaczenie. Pokazuje mi się komunikat, że nie mogę kupić tej parceli, bo ma już właściciela.

    Generalnie sprawa wygląda tak, że miałam zakupiony sklep, ale postanowiłam zamienić go w kawiarnię. Ponieważ parcela miała właściciela nie pozwoliło mi zmienić typu parceli ze sklepu na kawiarnię. Tak więc sprzedałam ten sklep, zmieniłam typ parceli i tu pojawił się mój problem - gdy chciałam ją kupić pokazał się komunikat, że nie mogę, bo jest już właściciel tego miejsca. Teraz szukam pomysłu w jaki sposób mogę kupić tę parcelę. Albo inaczej, może jest jakieś inne rozwiązanie tej sytuacji, o którym nie wiem. Z pozycji sima mogę kupić tylko sklep lub klinikę weterynaryjną. Jeśli jednak kupię sklep i postawię tam swoją kawiarnię to będzie ona działała na zasadzie sklepu (musiałabym poustawiać jakieś ciastka itp i dać im przywieszki, żeby można było je kupić), a mi zależy na tym żeby prowadzić faktyczną kawiarnię, robić kawę itp. Tylko jak to zrobić?

    @bellena

    Dostaw do kawiarni kasę sklepową i z powrotem zamień typ parceli na sklep. Następnie sprzedaj go jako sklep (chyba, że już to zrobiłaś).

    Po sprzedaży sklepu, wejdź do niego z trybu okolicy - w tryb budowy i zamień typ parceli na kawiarnię, a następie usuń z niego kasę sklepową i inne elementy związane ze sklepem, np jedzenie, gdyż w kawiarni zepsuje się.

    Przy okazji, musisz jednak wiedzieć, że w kawiarni nie można prowadzić biznesu. Kawiarnia to niezależna parcela publiczna.
  • bluesocksbluesocks Posty: 4 Member
    WOW! Super! Dziękuję Ci za parcele i wskazówki. Moje biznesy zawsze były kiepskie, teraz mam szasnę to zmienić :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Return to top