PORADNIK - Błędy zapisu i wyłączanie się gry - Jak się ich pozbyć...

«13
UWAGA:

Poniżej napisałam, że pierwszy sposób jest dla ludzi, którzy mają więcej niż 2GB RAM, jednak szperając w sieci doszłam do wniosku, że trzeba mieć minimum 3GB RAM'u, dlaczego? Bo pozwalamy Windowsowi na dawanie programom 3GB RAM'u, więc wypada chociaż tyle mieć. Inaczej możemy sobie spowolnić system.


Chyba udało mi się znaleźć rozwiązanie problemu z błędami zapisu i wyłączaniem się gry. Ciągle to testuję, ale zapowiada się obiecująco. Oto moje źródło:

http://forums.civfanatics.com/showthread.php?t=224178

Tekst dotyczy innej gry, ale zasada jest ta sama. Czytałam na temat tej zmory The Sims 3 obszerny artykuł na forum awesomemod'a. To stamtąd mam powyższy link.

Poniższe rozwiązanie problemu jest dla ludzi, których kompy mają więcej niż 2GB RAM'u, inni nie zauważą różnicy. Mogą je przeprowadzić TYLKO OSOBY, KTÓRE ZNAJĄ SIĘ WYSTARCZAJĄCO NA KOMPUTERACH! Istnieje bowiem pewne ryzyko uszkodzenia systemu.

Windowsy 32-bitowe, mają pewną blokadę, nie pozwalają programom na korzystanie z większej ilości RAM'u niż 2GB. Można im to wyłączyć. Ale trzeba też zmienić pliki exe uruchamiające grę i pozwolić im skorzystać z tej większej pamięci. To co robimy jest więc dwustopniowe:

1. Zmieniamy pliki exe uruchamiające grę.
2. Mówimy 32-bitowemu Windowsowi, żeby zezwalał programom na korzystanie z więcej niż 2GB RAM'u.

No to czas zmienić pliki uruchamiające grę. Tak w ogóle, to w necie wyczytałam, że lepiej jest ominąć Launchera i uruchamiać grę z jej bezpośredniego pliku exe.

1. Pobieramy TO
2. Robimy kopie zapasowe plików exe gry ( ja edytowałam wszystkie 3)
a) Podstawka: TS3.exe
b) WP: TS3EP01.exe
c) NA:TS3SP01.exe
Oczywiście każdy z tych plików znajduje się w głównym katalogu gry w podkatalogach Game\Bin.
3. Włączamy ten programik z pkt 1.
4. Ładujemy nasz plik exe, (jego kopia ma być bezpieczna!).
5. Po lewo mamy okienko z różnymi jakby katalogami, sz.ukamy NT Header/File Header i kikamy na File Header na tym "drzewku katalogów".
6. Po prawo mamy małą tabelkę, a na samym jej dole po prawo jest okienko z napisem Click Here, klikamy to.
7. W okienku zaznaczamy: App can handle >2GB addressest
8. Zapisujemy zmiany. To samo warto zrobić na wszystkich trzech plikach uruchamiających Podstawkę, WP i NA.

Teraz mówimy Windowsom że mają pozwalać programom na taką "samowolkę" RAM'ową :D

Małe info, systemy Vista 64, XP 64 i W7 64 nie wymagają poprawek. One same na Dzień Dobry pozwalają programom na korzystanie z całego RAM'u, więc wystarczy edytować pliki uruchamiające grę, a ten krok pomijamy.

Win XP 32-bit

Idźcie do dysku C, tam gdzie jest XP. Poszukajcie pliku boot.ini. Skopiujcie go gdzieś i dobrze pilnujcie, w razie czego, będzie go można oddać. Teraz zmieniamy ten plik. Najpierw trzeba zdjąć mu atrybut tylko do odczytu, bo nie będzie chciał zachować zmian. Trzeba na niego kliknąć prawym i wybrać właściwości, a potem odznaczyć opcję "tylko do odczytu". Teraz na niego 2x lewym i mamy dziwny tekst....

Ten tekst poniżej jest już zmieniony pod mojego kompa.


[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOW S
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Micro soft Windows XP Home Edition" /noexecute=optin /fastdetect /3GB

Ważny jest koniec całego dokumentu. To on nas interesuje i tylko ten koniec zmieniamy. Wytłuszczyłam go. Nie zmieniamy niczego poza tym końcem, bo każdy ma inną wersję systemu, można namieszać. Zaraz za fastdetect ma być to /3GB

Vista 32-bit (Nie wiem, czy prawidłowo to przetłumaczę, ale chyba tak)

1. Otwieramy wiersz poleceń z prawami admina: Programy\Akcesoria\Wiersz poleceń (Klikamy prawym i wybieramy: "uruchom jako admin", czy jakoś tak)
2. Wpisujemy polecenie:

bcdedit /set IncreaseUserVA 3072


Po wpisaniu komendy ukaże się komunikat "Operacja zakończona pomyślnie". Potem trzeba uruchomić ponownie system. Powinno działać...


A oto sposób, który wymyślili ludzie z EA, to dla tych, którzy nie mają więcej niż 2GB RAM:

"Witam serdecznie,
Proszę uruchomić grę w trybie czystego botowania.
Aby uruchomić komputer w trybie czystego bootowania należy:
1. Na klawiaturze wybierz kombinację "Logo Windows" + R
2. W oknie uruchom wpisz "msconfig" (bez cudzysłowów)
3. W narzędziu konfiguracyjnym wybierz "Uruchamianie selektywne"
1. Przetwarzaj plik system.ini
2. Przetwarzaj plik win.ini
3. Załaduj elementy startowe
4. Przejdź do zakładki "Usługi"
5, W zakładce "Usługi" zaznacz opcję "Ukryj wszystkie usługi firmy Microsoft", a następnie kliknij "Wyłącz wszystkie"
(operacja ta wyłączy wszystkie pozostałe usługi, poza ukrytymi wcześniej usługami firmy Microsoft)
6. Zatwierdź zmiany klikając "Zastosuj", a następnie "OK"
7. Uruchom komputer ponownie. Komputer uruchomi się w trybie czystego bootowania
8. Uruchom grę.
Aby powrócić do trybu normalnego po uruchomieniu narzędzia konfiguracji systemu "msconfig" wybierz pozycję "Uruchamianie normalne", a następnie zatwierdź zmiany klikając "Zastosuj" oraz "OK", po czym uruchom ponownie komputer.
Pozdrawiam."

To ich odpowiedź. Jest minimalnie lepiej na tym sposobie, więc warto spróbować. Ale jeśli macie więcej niż 2GB RAM'u, to sposób pierwszy jest znacznie lepszy.

Dodatkowa porada: Lepiej jest nie używać opcji "Zapisz i wyjdź". Najpierw robimy "Zapisz" a potem wychodzimy z gry bez zapisywania.

Komentarz

  • DracoRDracoR Posty: 2,550
    edytowano marca 2010
    Bardzo Ci dziękuję za ten poradnik. Okazał się bardzo pomocny dla mojego problemu z wyłączaniem się gry z niewiadomych powodów.
    Posiadam Vistę i to co tutaj jest napisane działa. Po wpisaniu komendy ukaże się komunikat "Operacja zakończona pomyślnie". Potem trzeba uruchomić ponownie system (proszę abyś dodała to do opisu).

    A teraz prośba do moderatorów.
    Czy moglibyście przykleić i dodać ten temat do FAQ?
  • GalongerGalonger Posty: 1,542
    edytowano marca 2010
    Co do FAQ to do Bożeny proszę :P

    A przykleję! Co mi tam! Teraz już mam uprawnienia w tym dziale to trzeba korzystać :D
  • anie_1981anie_1981 Posty: 923 Member
    edytowano marca 2010
    Jest jeszcze dodatkowo taki programik, który podobno naprawia save'y. Ja go testowałam i mi zapisu nie rozwalił, ale nie wiem na pewno czy to w czymkolwiek pomaga. Są różne teorie na temat psucia się zapisów. Jak wiadomo, gdy zrobimy nową grę, to przez dłuższy czas gra się nie wywala do pulpitu, ani nie mamy błędów zapisu. Im większy mamy zapis, tym więcej z nim problemów. To się z resztą zgadza.

    Ten programik kompresuje zapisy, żeby były mniejsze. Czy to pomoże w problemach czy nie, tego nie wiem, bo nie poświęciłam zbyt wiele czasu na testy. Trudno znaleźć ten programik w necie, natknęłam się na tą nazwę bodajże na forum awesomemod'a, ale pewna nie jestem. W archiwum są dwa pliki.

    decrapify.exe --> Nie wiem do czego jest ten
    s3rc.exe --> Ten nas interesuje, bo on kompresuje (czyli zmniejsza rozmiar) zapisów.

    1. W zależności od tego którą mamy łatkę, mamy albo jeden plik z save'em, albo katalog z zapisem a w nim kilka plików.
    2. Chwytamy i upu.sz.czamy (nawet kilka plików naraz)pliki z zapisem na plik s3rc.exe
    3. Pojawi się czarne okienko i czekamy aż okienko zniknie. Będą się wyświetlać pliki, które już są ukończone.
    4. Jeśli mamy katalog z zapisem, a nie sam plik, to musimy wejść do tego katalogu i "przepuścić" przez s3rc.exe wszystkie pliki poza tymi z rozszerzeniem dat i data.

    Lepiej jak zawsze z resztą, zachować oryginały zapisów gdzieś na dysku, tak na wszelki wypadek.

    http://uploaded.to/file/prmdlb --> link do programiku, sama wstawiałam od nowa, bo nie pamiętam skąd wzięłam...
  • artek0210artek0210 Posty: 79
    edytowano marca 2010
    Może pytanie nie na miejscu, ale jeśli TS3 od początku ma udostępnione tylko 2 GB ramu, to może zwiększając chociaż do 3 GB na samym początku zaraz po instalacji usprawniłoby grę? Nie mam chęci zakładania nowej rodziny, jakby komuś się chciało sprawdziłby moją myśl.
    Jeszcze tak przy okazji zapytam czy simy nie mają problemu ze środowiskiem x64. Zamierzam się do kupna win7 i chciałbym wiedzieć czy będę miał jakiekolwiek problemy...
  • anie_1981anie_1981 Posty: 923 Member
    edytowano marca 2010
    Szczerze, to nie bardzo rozumiem, o co Ci chodzi. Zapisom zmiany w pamięci nie sz.kodzą, nie mają wpływu na nie w takim sensie, że Ci się popsują. Gra będzie działała szybciej, bo będzie miała więcej pamięci.
  • artek0210artek0210 Posty: 79
    edytowano marca 2010
    Dobrze, gra będzie działać szybciej na lepszym komputerze. Twórcy nie mogli tego przewidzieć i od początku zwiększyć ten próg? Chyba, że zwiększenie progu do np. 3GB na słabszym komputerze mogłoby spowolnić grę...
    Co do drugiego pytania to chodziło mi czy simy nie mają problemu z Windows 7 w wersji 64 bit. Wiem z własnego doświadczenia, że te "środowisko" nie sprzyja sporej ilości gier. Więc zadam pytanie trochę inaczej sformułowane. Czy osoby korzystające z Windows Vista/7 64 bit mają jakieś problemy podczas instalacji, grania, itp.
  • cytrynqacytrynqa Posty: 394 Member
    edytowano marca 2010
    Mój laptop ma 4 GB .
    I nie wiem o co chodzi ...
    Jak gram Sims3 i trzymam laptopa na kolanach to się nie wyłącza a jak położę go na biurko to po 40 minutach się wyłącza....
  • artek0210artek0210 Posty: 79
    edytowano marca 2010
    cytrynqa napisał użytkownik:
    Mój laptop ma 4 GB .
    I nie wiem o co chodzi ...
    Jak gram Sims3 i trzymam laptopa na kolanach to się nie wyłącza a jak położę go na biurko to po 40 minutach się wyłącza....


    Pytanie chyba nie na miejscu, ale już jest i Ci pomogę. Trzymając lapka na kolanach ma lepszą cyrkulację powietrza. Gdy jest na biurku ma ograniczony dostęp do chłodniejszego powietrza. Jest na to rada: wystarczy zrobić prowizoryczne nóżki tak, by laptop stał na wysokości chociaż 3 cm. Tylko pamiętaj by tych nóżek nie ustawić w miejscach wentylacyjnych sprzętu.
  • anie_1981anie_1981 Posty: 923 Member
    edytowano marca 2010
    Są podkładki do laptopów, takie chłodzące z wiatraczkami, lub zwykłe, które lekko unoszą laptopa. Ja mam taką zwykłą i jest fajna. Laptop jest wtedy lekko po skosie i ma lepszą cyrkulację powietrza, no i wygodniej się wtedy na nim pi.sz.e.


    A wracając do tematu... Nie jestem informatyczką, mogę coś powiedzieć tylko o zagadnieniach, z którymi miałam do czynienia, z własnego doświadczenia, że tak powiem. Nie miałam styczności z systemami 64-bitowymi. Vistę widziałam tylko raz na oczy, tak samo 7. Nie wiem jak gra/Windows zareaguje na grzebanie w pamięci. Ja miałam w swoim życiu tylko Windowsy od 3.11 do XP, z wyjątkiem millenium.
  • Arek3473Arek3473 Posty: 842 Member
    edytowano marca 2010
    Dzięx wszystkim bardzo za pomoc. Też miałem ten problem.
  • Excel38Excel38 Posty: 111
    edytowano kwietnia 2010
    A nie lepiej po prostu zaktualizować grę xD najlepiej łatkami z mojego podpisu :D
  • Bozena12Bozena12 Posty: 1,547 Member
    edytowano kwietnia 2010
    Galonger napisał użytkownik:
    Co do FAQ to do Bożeny proszę :P

    Teraz dopiero tu zajrzałam :oops: ,dałam ten poradnik do F.A.Q :wink:
    MojaGALERIA
    Zapraszam TSR-Bozena
  • zielq701zielq701 Posty: 1
    edytowano maja 2010
    To raczej nic nie daje, mój komputer:
    AMD Phenom II 720 x3 @ 3,5 GHz
    GeForce GTX 295
    8 GB RAM DDR3
    Windows 7 x64

    Krótko mówiąc twórcy coś zjeba*i bo wiele osób ma ten problem, należy czekać na jakąś łatkę. :)
  • anie_1981anie_1981 Posty: 923 Member
    edytowano maja 2010
    Sz.czerze to się nie znam na sprzęcie, a już zwła.sz.cza nie znam się na Windowsie 7. Nigdy w życiu nie widziałam tego Windowsa na oczy. Nie wiem jak się w 7 ustawia, żeby pozwalał na używanie przez programy więcej niż 2GB Ramu. Ale u mnie i podejrzewam, u więk.sz.ości graczy różnica jest i to kolosalna. Odkąd skorzystałam ze zmiany ustawień pamięci, ani razu nie miałam błędu zapisu, żadnego. Gra nadal się czasami wyłącza, ale nie mam błędów zapisu. Jeśli uruchomię komputer i od razu włączę grę, to mogę spokojnie grać ze 3 godziny. Ale trzeba często grę zapisywać. Ja zapisuję 2x na simową dobę. Jeśli robię coś niezwykle wymagającego to zapisuję je.sz.cze częściej. I jest spokój. Ale fakty są takie, że Simsy zaw.sz.e były kłopotliwe i zaw.sz.e będą. Trzeba mieć dobre komputery i dużo RAM'u, żeby pograć jak człowiek.
  • martys15martys15 Posty: 4,192 Member
    edytowano maja 2010
    Wiecie co nie wiem czemu ale ta gra zauważyłem że lepiej działa słabszych komputerach, lecz z pogorszeniem grafiki.Co prawda po 2 godzinach gra potrafi się sama wyłączyć.Ale mam na to sposób nieco idiotyczny.Nim mi się gra wyłączy to robi się ekran u mnie ciemny, potem następuje zgon gry, ale ja jestem sprytny wale w klawę, myszką jeżdżę po interfejsie a gra się nie wyłączy ! Spróbujcie u mnie to skutkuje !Ale potem od razu kończe pracę i wychodzę z gry, żeby gra przez chwilę odpoczywała a potem znów gram.A błąd zapisu, przez rok grania w ts3 tylko raz mi wylazł tydzień temu !
  • Rafal1222Rafal1222 Posty: 1,102 Member
    edytowano maja 2010
    Ciekawy sposób moja gra jest okej działa bez błędnie tylko ze się tnie ale jak trochę pogram 2 minutki i jest okej
  • BloodfireBloodfire Posty: 2
    edytowano czerwca 2010
    zastanawiam sie czy ten poradnik ma zastosowanie do mnie. kazdy powyzej mowil ze gra wychodzi mu po jakims mniejszym lub wiekszym czasie. u mnie problem polega na tym ze wszystko jest okej jak tworzy sie sima wybiera dom i kiedy gra wchodzi w tryb kiedy sim jest kolo domu wystarczy jedno klikniecie i jestem na pulpicie windowsa. raportowalem problem do ea help ale wydaje mi sie ze oni nie maja pojecia jak pomoc
  • Werciax3Werciax3 Posty: 592 Member
    edytowano czerwca 2010
    Nie dla mnie poradnik, ale dla innych się przyda.
    Skomplikowany, ale trudno.
    Innego sposobu nie ma ;).
  • koletaxkoletax Posty: 39
    edytowano lipca 2010
    Po zastosowaniu tych rad simy nie wywaliły mi się ani raz! Dodam, że na Windows7.
    Dzięki, bo to naprawdę był upierdliwy błąd ;)
  • demox1610demox1610 Posty: 116 Member
    edytowano lipca 2010
    jeszcze coś znalazłem, może się komuś przyda :

    http://forums.techpowerup.com/showthread.php?t=112556
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Return to top